Mixtape.
Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus. Phasellus viverra nulla ut metus varius laoreet quisque rutrum.

Český ukulele festival je opět tady!

I letos se bude konat nejzábavnější letní festival napěchovaný hudbou, pohodovou atmosférou a ukulele.

Letošní 12. ročník se uskuteční od pátku do neděle 26.–28. července 2024, festivalový víkend již tradičně v Únětickém pivovaru severozápadně od Prahy a v pátek odpoledne se tentokrát podíváme na Vyšehradské hradby do Hospůdky Na Hradbách v Praze.

Pokud chcete zábavnou hudební událost, která by vám zpříjemnila léto, pak je náš festival jasná volba. Budete se smát, tančit, a možná si i po rychlokurzu hry na ukulele zahrajete Play-along spolu s ostatními a večer přímo s hvězdami festivalu.

Velevážené publikum, nejenže uslyšíte, co jste ještě neslyšeli, ale zaručeně uvidíte, co jste ještě neviděli a zažijete, co jste na jiném festivalu nezažili. Přijďte si poslechnout naše staré přátele Dead Mans Uke, mistry stylu Dum Ching (bubenické rytmy na ukulele), PPNOU z Polska s jejich povedenými remaky popu 80. a 90. let, Prague Ukulele Band hrající vše od Smetany až po japonskou diskotéku nebo si zatančit tradiční polynéský tanec Hula se skupinou Avei Varu Polynesia. A na závěr vás ohromí akrobaté s ukuleli, Barada Street. Letošní rok jsme doplnili o speciální překvapení – ukulele klauny, kteří budou přítomni v neděli odpoledne, a navíc se představí v krátkém akrobaticko-pantomimickém představení.

Zažijte s námi mezinárodní akci, která přitahuje pozitivní a zábavu milující lidi z celého světa. Doražte za námi do slavného Únětického pivovaru a pamatujte, radost zaručena.

Program

12. Český ukulele festival míří na Vyšehrad.

V pátek 26. července zahájíme festival v Praze na historických hradbách Vyšehradu, v příjemném prostředí se skvělým výhledem a se vstupem zdarma.

Od 15.00 hodin na zahrádce Hospůdky Na Hradbách představíme sérii krátkých koncertů a open-mic pro odvážné a nadšené.

Uslyšíte českou kapelu enormních rozměrů LeLeBAND, produkt Českého ukulele festivalu skupinu uKúže z Únětic, veřejný workshop tance Hula, Pražský Ukulele Band + Tři bílé vrány a na závěr nebudou chybět ani naši staří přátelé, Dead Mans Uke ze severní Anglie.

Účinkující na festivalu

Workshopy

Upozorňujeme, že kromě začátečnických workshopů budete na všechny workshopy potřebovat svá vlastní ukulele, případně nám řekněte dopředu.

Sobota

Blok 1  |  10:30 – 11:30

1. Christopher Davis-Shannon: Clawhammer (pouze v AJ)

Naučte se využít tuto dávnou techniku hry na banjo i na svém ukulele (doporučuji vysoké G). Rozebereme si základy stylu clawhammer (v překladu tesařské kladivo) a naučíme se jednoduchou úpravu písně ‚Cornbread and butterbeans‘. Jestli zvádnete zahrát akord G, bohatě vám to pro tento workshop postačí!

Úroveň: Všechny úrovně
Cena: 350 Kč

2. Ondřej Šárek: Dueta pro ukulele (česky)

Na workshopu zahrajeme několik duet různé úrovně. Předvedeme si, jak hrát druhý hlas k melodii. Budeme ho hrát na prázdných strunách, v první poloze anebo vysoko na hmatníku. A když nám to půjde, můžeme vystoupit na open mic. Skladby jsou upravené pro ukulele s vysokou G strunou. Vycházím z knihy „Dueta pro ukulele 1, 2 a 3 díl“.

Úroveň: mírně pokročilí až pokročilí, kteří umí hrát dle tabulatury jednohlas
Cena: 350 Kč

3. Brian Doc. Policoff: Unavuje vás už brnkání nahoru a dolů? (pouze v AJ)

Napadlo vás někdy, jak asi hudebníci přemění obyčejné písničky na svěží ostrovní písně? Touhle „pluck and strum“ lekcí získáte univerzálně použitelnou techniku do svého hudebního repertoáru. Naučíte se hrát více než sto reggae / ostrovních písní za necelou hodinu, zaručeně! Zní to příliš odvážně na to, aby to byla pravda? Přijďte a přesvědčte se!

Úroveň: Všechny úrovně
Cena: 350 Kč

Blok 2  |  Sobota  11:45 – 12:45

1. Marcela Brožová: Absolutní začátečníci (pro dospělé i děti) (ČJ/AJ)

Udělejte první krok ke hře na ukulele a zapište se na začátečnický workshop k Marcele.

Ukulele Vám zapůjčíme 🙂
Cena: 300 Kč

2. UkuleleZaza: Palec nahoru! (pouze v AJ)

Na tomhle zcela novém workshopu se Zaza zaměří na techniky, které dokonale využívají palec. Některé úhozy přidají s minimálním úsilím vaší hře na barevnosti, jiné vytvoří groove, ať už rychlý nebo pomalý.

Úroveň: Všechny úrovně
Cena: 350 Kč

3. PPNOU: Jak se stát ukulele superstar, část 2. (pouze v AJ)

Šílenci z PPNOU vám ukážou jak využít základy hry na ukulele při přípravě pódiového vystoupení, jak do něj začlenit pohyb a běsnění, a nebo se můžete aspoň hodinu dobře bavit (přineste si popruh na ukulele a něco k pití).

Úroveň: všechny úrovně
Cena: 350 Kč

4. Les Poupées Gonflées: Rytmus Bum-čak (Pouze v AJ/Fr)

Les Poupées Gonflées vám nabízí workshop, kde se naučíte ten slavný swingový doprovod inspirovaný francouzskými gipsy kytaristy poválečného období, v duchu Django Reinhardta. Rytmus označovaný „Poom Chack“ („bum-čak“ nebo také „um-ca“) vytváří tak kouzelný swing! Budete pracovat na písničce „Swinging Belleville Rendez-vous“ z animovaného filmu Les Triplettes de Belleville (Trio z Belleville). Pak vás účastníky pozveme na pódium, kde si můžete s Les Poupées Gonflées tuto písničku zahrát a zazpívat.

Úroveň: všechny úrovně
Cena: 350 Kč

Neděle

Blok 3  |  11:00 – 12:00

1. Mirek Tim Pátek: Basové přechody na low G ukulele (ČJ/AJ)

Na workshopu probereme, jak může ukulele s hlubokou strunou G obohatit sólovou i společnou ukulelovou hru o tóny, které by normálně hrála basa nebo zdatný kytarista. Najdeme nejen hlavní basové tóny (základní tón a kvintu) pro nejpoužívanější akordové hmaty, ale také přechody od jednoho akordu k druhému. Stejně jako kytaristé budeme současně s basovou linkou hrát i akordy (v rytmu um-ca, um-ca), takže si přesně ukážeme, jak to levá ruka na hmatníku zvládne. Mirek opět připraví pro účastníky workshopu rozsáhlý materiál s podrobným vysvětlením a mnoha příklady.

Úroveň: Pokročilí
Cena: 350 Kč

2. UkuleleZaza a Sage Harrington: Hraní v duetu (pouze v AJ)

Naučte se hrát některé oblíbené aranže jako duo, vzájemně se doplňovat a tvořit bohatší a krásnější zvuk.

Úroveň: Všechny úrovně
Cena: 350 Kč

3. Marcela Brožová: Absolutní začátečníci (pro dospělé i děti) (ČJ/AJ)

Udělejte první krok ke hře na ukulele a zapište se na začátečnický workshop k Marcele.

Ukulele Vám zapůjčíme 🙂
Cena: 300 Kč

4. Tiny Tall Tales: Jak jódlovat (pouze v AJ)

Anita z Tiny Tall tales má jódlování v krvi. Otevřeno všem, naučte se jódlovat ve skupině i sólově.

Úroveň: Všechny úrovně
Cena: 350 Kč

Blok 4  |  12:15 – 13:15

1. Marcela Brožová: Hraj a zpívej (ČJ / AJ)

Workshop pro všechny ukulelisty, kteří zároveň zpívají a rádi by se dozvěděli něco více o tom, jak s hlasem pracovat a jak nám hlas může zlepšit hráčské dovednosti a naopak ukulele dovednosti pěvecké. Vyzkoušíte si jednoduchá a přirozená vokální cvičení a na příkladech konkrétních písní zjistíte, jak je to s tím frázováním, jak a kdy píseň začíná a jak zpěv a hru na ukulele propojit.

Úroveň: Všechny úrovně
Cena: 350 Kč

2. Christopher Davis-Shannon: Loke Lani (pouze v AJ)

Workshop vám odhalí krásný nápěv od Ernesta Ka’ai. Naučíme se tři různé styly pravé ruky od jednoho z prvních virtuózů hry na ukulele, Ernesta Ka’ai, jak tyto nové rytmy a struktury na ukulele využít a odejdete s kompletním sólovým kouskem v prstech. Během procesu učení se téhle písně poslechem, tedy tradičním způsobem předávání, také objevíme strategii, jak se rychle učit a pamatovat si písničky.

Úroveň: Všechny úrovně
Cena: 350 Kč

3. Barada Street (Pouze v AJ)

Bavte se s kluky z Barada Street, Richardem and Jurijem. Co víc můžete provádět při hře na ukulele? Tady se to naučíte!

Úroveň: Pro všechny
Cena: 350 Kč

Koupit lístky!

Songbook 2024

Stáhnout songbook

Vstupenky – předprodej začal a zbývá 5 dní do zvýšení cen!

Zahajovací odpoledne v Hospůdce Na Hradbách v Praze na Vyšehradě v pátek 26. července je se vstupem zdarma.

Vstupenky za předprodejové ceny bude možno zakoupit až do 15. července 2024.

I po tomto datu budou k prodeji vstupenky on-line nebo na festivalu, ale již za plnou cenu.

Jednodenní vstupné: 490 Kč / 400 Kč*
   Od 16. 7.: 590 Kč / 450 Kč*

Víkendové vstupné: 890 Kč / 700 Kč*
   Od 16. 7.: 990 Kč / 750 Kč*

Rodinné vstupné jednodenní:  1090 Kč**
   Od 16. 7.: 1290 Kč**

Rodinné vstupné víkendové:  1990 Kč**
   Od 16. 7.: 2190 Kč**

Děti ve věku do 10 let v doprovodu dospělého se zakoupenou vstupenkou mají vstup zdarma.

Vstupné na workshopy je 350 Kč, workshop pro začátečníky 300 Kč.
Podrobné info naleznete v záložce „Workshopy“.

*Studenti do věku 26 let při předložení studijní průkazky (např. ISIC) a držitelé průkazu ZTP, ZTP/P mají nárok na zlevněné vstupné.
**Rodinné vstupné zahrnuje 2 dospělé a 2 děti do 15 let včetně.

Koupit lístky přes smsticket.cz Koupit lístky přes Ticketa.eu

Kontakty

Ředitel festivalu

Ben Anderson

ben.anderson@email.cz
+420 602 267 684

Marketing a PR

Tereza Novotná

novot.terka@email.cz
+420 721 315 327

Festival se koná každý rok v Úněticích. Hlavní scéna je v Únětickém pivovaru. Festival se koná pod záštitou Společnosti pro obnovu Únětické kultury, neziskové organizace s reg. č. 68378939.

Můžete nás také kontaktovat přes náš Facebook.

Jak se dostat na festival

Únětice

Illustrated map of Únětice

Autem

Pokud pojedete autem z Prahy, doporučujeme jet přes Roztoky nebo Suchdol. Od letiště nebo z dálnice doporučujeme přijet do Únětic ze severní strany. V horní, severní části Únětic je mnoho dostupných parkovacích míst u Sokolovny a v části Svatý Jan nad ní. Prosím berte ohled na místní obyvatele a neblokujte jim vjezd do domu nebo garáže. Únětice jsou vzdálené cca 10 minut autem od Prahy nebo 15 minut autem od letiště.

Parkování

Veřejnou dopravou

Veřejná doprava v Praze je velmi snadná a efektivní.

Jízdní řád místních autobusů najdete tady.

Poslední autobus z Únětic do Dejvic na metro jede ve 23:52. Nenechte si jej ujet!

Po dobu festivalu budou posíleny autobusové linky, zejména poslední spoje do Horoměřic a do Prahy. Jestli jste ubytovaní v Suchdole, můžete jet busem 147 nebo 107 směrem do Prahy a vystoupit na zastávce Podbaba, odkud jede linka 355 směr Horoměřice.

Jízdenky

Při cestování po Praze zpravidla vybíráte jízdenku na 30 minut za 30,- Kč nebo jízdenku na 90 minut za 40,- Kč. Jízdenky zakoupíte na všech stanicích metra. Únětice ale jsou mimo Prahu, proto tato jízdenka není dostatečná. Máte v zásadě dvě možnosti:

→ Rovnou si koupit kombinovanou jízdenku za 50,- Kč, která platí po Praze i do Únětic (doporučeno)
→ Jestli už máte zakoupenou jízdenku po Praze, musíte u řidiče autobusu doplatit 20,- Kč. Hlídejte si čas, cesta busem trvá cca 22 minut.

Nezapomeňte si koupit lístek – revizoři nebývají přátelští a pokuty jsou vysoké.

Taxi

Nedoporučujeme Vám chytit si taxi na ulici. Lepší je se s nimi dopředu telefonicky spojit. Běžně užívám AAA taxi, číslo na jejich dispečing je: 14014.

Nouzové kontakty

Hasiči – 150
První pomoc – 155
Městská policie – 156
Police – 158

Jak s ubytováním

Ve vsi samotné je omezený počet ubytovacích míst a většina je rezervovaná pro účinkující.

Stanování

Nedaleko místa konání festivalu se soukromá zahrada promění v malý kemp s plastovou kadibudkou a umývárnou na ruce, ale bez sprch. Přesné místo je vidět na mapě festivalu. Stan musíte mít vlastní.

Hotel Modrá Stodola

Domluvili jsme vynikající podmínky pro návštěvníky festivalu v hotelu Modrá stodola v Horoměřicích. Ty se nalézají 2 km od Únětic a vede tam přímá autobusová linka.

Penzion U Nováků

Také můžeme doporučit Penzion U Nováků, za kopcem v Roztokách, bez přímého spojení busem, ale je to asi 40 minut pěšky nebo chvilka autem.

Další místní hotely:
Hotel Carl Inn – Suchdol
Pension Jasoň – Velké Přílepy

Nízkorozpočtová varianta

Ubytovat se můžete také na kolejích České zemědělské univerzity.
Pokud chcete spojit festival s pobytem v historickém městě Praze, jsou zde stovky hotelů po celém městě a místo konání festivalu je snadno dostupné městskou veřejnou dopravou. V Praze je hojně využívána také možnost Airbnb.

Sponzoři festivalu

Středočeský kraj je naším partnerem již od roku 2016, a za to jsme kraji velmi vděčni.

Mediální partneři festivalu