Účinkující

Honoka & Azita
Honoka & Azita
Senzace internetu a fenomenální ukulelistky Honoka a Azita strhují celý svět svými dynamickými, energickými vystoupeními. Tyto superhvězdy sociálních médií mají na svém kontu milióny shlédnutí a stále rostoucí okruh fanoušků z celého světa. Tyto mladé dámy jsou vítězky mezinárodní soutěže International ‘Ukulele Contest 2013 a získaly i prestižní titul MVP (nejhodnotnější hráč). V roce 2015 nahrály dvojalbum Island Style ʻUkulele, které získalo cenu 2015 Na Hoku Hanohano Award za výběrové album roku. Dynamická dvojice ještě vydala v roce 2016 EP album, které se umístilo na 1. místě žebříčku iTunes Top 100 World Music Albums. V současné době chystají vydání vlastního velmi očekávaného plného alba, které vyjde někdy během r. 2018. Honoka & Azita jsou poctěny spoluprací s Kanile’a ‘Ukulele a vždy se těší, že budou šířít aloha a svou hudbu po světě. Hrály v Japonsku, České Republice, Novém Zélandu, Niue, Rakousku a nedávno vystupovaly na Losangeleském mezinárodním ukulele festivalu a na konferenci Saleforce Dreamforce 2017 v San Francisku. Dvojice také vystupovala jako předkapela např. pětinásobného držitele Grammy, zpěváka a písničkáře Jamese Taylora, One Republic, The Wailers, MAGIC! a Jimmyho Buffetta. Honoka & Azita podporují charitativní organizace jako Make-A-Wish Hawai’i a často navštěvují nemocnice, pečovatelské domy, útulky, dětské domovy a školy, kde rozdávají hudbu a naději. I když mají tisíce nadšených fanoušků a cestují po celém světě, rozhodně to nejsou nějaké přes noc se objevivší rychlokvašky. Žijí vcelku normální životy, jsou to jemné, skromné a pilné bytosti, které prostě jen hrají na ukulele. A jde jim to skvěle!
Andy Eastwood
Andy Eastwood
Velká Británie, http://www.andyeastwood.com/
Narodil se v Lancashire do muzikantské rodiny. Do showbusinessu vstoupil už v dětství, vystudoval klasické housle a piano. Přitom se u něj projevila vášeň pro jazz a pop a proslul jako úplně první hudebník, který na univerzitě v Oxfordu přednesl svůj absolventský koncert na ukulele! V současnosti je považován za jednoho z předních vyznavačů a mistrů tohoto nástroje. Andy Eastwood procestoval svět s kabaretem, vystupoval v mnoha nejprestižnějších britských divadlech v nejrůznějších produkcích, včetně proslulého válečného revue We'll Meet Again, se kterým procestoval zemi desetkrát – dohromady v 800 představeních – a kde hrál jednoho ze svých uměleckých vzorů, George Formbyho. Kromě toho působil jako konferenciér, dirigent a herec v divadle i ve filmu. Získal si jméno ve varieté a v pantomimě a pravidelně vystupuje i nejlepších britských hotelích a výletních lodích po celém světě. Andyho specializací je ukulele, ukulele-banjo, housle a kytara (ale hraje i na klavír, klávesy, bicí, basu a valchu) a ve svých energií sršících vystoupeních kombinuje svou osobitost a šoumenství s výrazným hlasovým a instrumentálním uměním.
Les Poupées  Gonflées
Les Poupées Gonflées
Elles s’amusent, avec une complicité communicative et jubilatoire, à créer  un univers sonore inédit, coloré et ludique, où l’harmonie vocale a la part belle.   Les  voix se font instruments, les  filles  se  font interprètes, les tempéraments  font le reste ! Les Poupées  Gonflées  domptent  aussi fort bien  la langue  française… Elles la manient  avec délice  et impertinence dans leurs chansons pétillantes aux textes ciselés, ouvertement féminines, volontiers ironiques ou  tendrement  poétiques.   Aucun tabou musical pour ces drôles de dames qui, armées de leurs instruments (ukulélé, Ubass, guitare, concertina, accordéon, percussions improbables…) et de leurs cordes vocales, se frottent aussi bien à Django Reinhardt qu’au tango ou au french cancan, dans une polyphonie proprement funambulesque !
Elisabeth Pfeiffer
Elisabeth Pfeiffer
Německo
Elisabeth Pfeiffer je sólová ukulelistka s pevným základem v klasické kytaře. Studovala na Lawrence University v USA a na HfM Würzburg v Německu se zaměřením právě na klasickou kytaru. V roce 2013 se chopila ukulele a už u něj zůstala. Od té doby napsala tři metodicé příručky o úhozech a brnkacích technikách a konceptech využití hmatníku. Na pódiu zpravidla předvádí sólové instrumentální kusy, ale občas přihodí i něco zpěvu, přičemž se vždy snaží k písni nějak osobně přispět. Její repertoár sahá od renesanční hudby až k jazzovým a rockovým úpravám, ale také soudobé klasické hudbě.
Elke & the Cool Girls
Elke & the Cool Girls
Německo
Čtyři dámy, čtyři ukulele a spousta zábavy - Elke & The Cool Girls jsou skupina z Berlína uchvacující svými krásnými hlasy. Zpívají a hrají, co je napadne: písničky a cappella ve stylu padesátých let, disko hity ze sedmdesátek, rock, reggae a pop z různých období. Ty čtyři dámy prostě milují hudbu. Ve výbavě nemají jen ukulele a basu, ale také kazoo, různé perkuse a další zvláštní nástroje. Elke & The Cool Girls mají svůj osobitý styl a milují překvapení.
League of Ukulele Gentlemen
League of Ukulele Gentlemen
The League of Ukulele Gentlemen je vzrušující dynamické trio hráčů na ukulele, kteří usilují o to ukázat, jak všestranným nástrojem může ukulele být v jakémkoli žánru. Letos uchvacují publikum v Evropě a po celém Spojeném království svými živými, zábavnými pódiovými vystoupeními v unikátním stylu. Jejich pásmo bude obsahovat slavné rockové skladby, jemné klasické kusy, folkové dupáky a několik vlastních kompozic, to vše proloženo vtipným laškováním.
Tricity Vogue
Tricity Vogue
Velká Británie, http://www.tricityvogue.com/
Půvabný, netradiční hudební kabaret výborné zpěvačky s repertoárem překvapivých melodií a barvitou historií romantických nezdarů. Kabaretní umělkyně Tricity Vogue rozmetala britskou kabaretní scénu veleúspěšnými show Edinburgh Fringe v letech 2010, 2011, 2012, 2013 a 2014 a má za sebou i nějaké ty londýnské kabaretní produkce. V letech 2012 a 2013 byla nominována na cenu London Cabaret Award', její sólové show 'Katastrofální poměry' vyprodávala v říjnu 2013 West End a její show "Písně pro swingující ukulele" na Edinburgh Fringe roku 2014 bylo vybráno jako "objev Edinburghu" pro festival "Divadlo není televize" v Chelsea téhož roku. Tricity se pravidelně objevuje na varietních pódiích napříč Spojeným královstvím a Evropou, učí hru na ukulele, vystupuje jako bavička na svatbách, večírcích a jiných událostech, a to jak sólově, tak se svojí All Girl Swing Band. Tricity Vogue presentuje svůj vlastní styl, který ráda nazývá "drzý jazz". Něco jako Peggy Lee po příliš mnoha koktejlech.
Elis Mraz
Elis Mraz
Česká Republika, http://elismraz.cz/
Elis je třiadvacetiletá česká zpěvačka a skladatelka.  V soutěži Český slavík Mattoni 2014 zvítězila v kategorii Objev roku a někteří si ji určitě pamatují jako semifinalistku populární soutěže Hlas Česko Slovenska. V dnešní době tolik vyhledávaný moderní americký feeling v doprovodu latiny a reggae rytmů z ní dělá výrazný a zároveň ojedinělý talent české populární scény. Šátek ve vlasech a na krku ukulele – to je Elis, která překvapí i šokuje zároveň!
Bad Mouse Orchestra
Bad Mouse Orchestra
Jak to znělo, když se roku 1927 tři kamarádi chopili ukulele, kytary a valchy, aby si zahráli písničky z gramofonových desek přímo v obýváku? Jaký to byl pocit, slyšet Roye Smecka ve Vaudeville-theatre naživo předvádět svá virtuozní aranžmá pro ukulele? Bad Mouse Orchestra vás vezme na výpravu zpět do úžasných 20. let. Oděni v golfkách a bekovkách té doby hrají na nástroje stejně staré jako ty písničky. A tak znovu ožívají původní úpravy písní, jak jsou nahrány na starých deskách a v černobílých filmech. Životním zážitkem, kromě méně známé jazzové klasiky a typických charlestonů Tin Pan Alley v New Yorku 20. let, budou jistě na pódiích nevídané originální aranže od Roye Smecka. Ještě cestou domů z koncertu bude vaším tělem houpat swing a budete se divit, jak rychle ten čas utekl.
Nellie McKay
Nellie McKay
Spojené Státy Americké, http://www.nelliemckay.com/
Nellie vydala pět plnohodnotných alb, jmenujme např. Pretty Little Head, Obligatory Villagers a Normal as Blueberry Pie. Získala divadelní cenu Theatre World Award za ztvárnění Polly Peachumové v Broadwayském nastudování Žebrácké opery a hrála i ve filmech P.S.: Miluji tě (PS I Love You) a Downtown Express. Také napsala původní hudbu k filmu Roba Reinera Co je šeptem (Rumor Has It) a podílela se na dokumentu Gasland, oceněném cenou Emmy. Nelliina hudba zazněla v televizních filmech a seriálech Šílenci z Manhattanu (Mad Men), Boardwalk Empire, Tráva (Weeds), Chirurgové (Grey’s Anatomy), Námořní vyšetřovací služba (NCIS) a Sestřička Jackie (Nurse Jackie). Nellie se objevila i v četných TV show včetně The Late Show s Davidem Lettermanem (s Brooklynskou Filharmonií) a na mnoha dalších místech, která ani nedokážu přeložit do češtiny. :-) Držitelka ceny People for the Ethical Treatment of Animals (Lidé za etický přístup ke zvířatům) Nellie je nepříjemně hlasitá zastánkyně feminismu, občanských práv a dalších hluboce vnímaných pokrokových ideálů. V současnosti se angažuje v kampani, která se snaží dostat vozy tažené koňmi pryč z ulic New Yorku.
Gabriela la Foley
Gabriela la Foley
Velká Británie
Okouzlující Gabriela je již známá tvář na Českém ukulele festivalu, kde ohromovala svými obdivuhodnými vystoupeními u otevřeného mikrofonu. Je nám potěšením uvítat ji letos opět, a navíc jako součást programu.
U-KÚŽE
U-KÚŽE
Česká Republika
4 dámy z Únětic, které si zamilovaly ukulele během prvních ročníků českého festivalu a založily skupinu. Jejich repertoár se stále rozšiřuje, takže letos očekáváme skvělou podívanou.
Opera-lele
Opera-lele
Velká Británie, https://www.opera-lele.co.uk/
Opera-lele je zajímavý počin zaměřený na zpěv opery a melodií hudebního divadla, doprovázený výrazově silným, i když podceňovaným drnkáním ukulele. George Bartle a Amanda Harkettová, oba zpěváci školení v Royal College of Music a v Goldsmiths College v Londýně, se pustili na individuální dráhu bavičů největšího kalibru. V roce 2016 vtrhli Opera-lele na hudební scénu vystoupením na hlavním pódiu Grand Northern Ukulele Festivalu. Publikum bylo ohromeno a nadšeno tím, co vidělo a slyšelo. Dvojice se dočkala ovací vestoje a mluvilo se o nich jako o festivalové senzaci. Od té doby sklízejí Opera-lele ovace na hudebních festivalech, v divadlech, kostelích i hradech po celém Spojeném království i v zámoří. V roce 2017 byli Opera-lele zvoleni čtenáři časopisu UKE Magazine za 'Průlomové umělce s ukulele' ('Breakthrough Ukulele Artist').
Sam Brown
Sam Brown
Po ztrátě hlasu v roce 2007 musela Sam Brown (mezi mnohými Stop, Jools Holland, Pink Floyd) najít nový způsob, jak si vydělat na kus žvance! Roku 2010 se někteří přátele chtěli naučit hrát na ukulele, a tak začala učit přímo v obýváku! Zájem se bleskově šířil, a teď o 7 let později, tu máme 7 ukulele klubů, včetně dvou nových, vedených jejím bratrem Petem Brownem. Mají dohromady přes 160 členů... To vše pod záštitou Báječného Klubu Ukulele (The Fabulous Ukulele Club). Sam objevila zcela nový talent... Pomáhat dospělým objevit hudbu a sebe sama. Pojďte a udělejte ten první krok do světa ukulele.
Mersey Belles
Mersey Belles
Velká Británie, http://www.merseybelles.co.uk/
Mersey Belles jsou sestřenice Nancy a Pearl, které vás provedou uličkou paměti. Z jejich ukulelí se budou linout skvělá podání všech starých mistrů z 20. až 50. let, a současně dají písním 21. století zaznít ještě líp, než je známe z rádia.
Gerald Ross
Gerald Ross
Spojené Státy Americké, http://geraldross.com
Gerald Ross je jako doma snad ve všech hudebních žánrech Ameriky, od západního swingu přes bluegrass, havajskou hudbu, blues, jug band music, jazzové standardy, tin pan alley a rytmy New Orleansu až po boogie-woogie, a to vše hraje na kytaru, lap steel kytaru, dobro a ukulele. Na koncertech vystupoval spolu s Bonnie Raitt, Arlo Guthrie, Doc Watson, Johnny Gimble, Riders In The Sky, Brownie McGhee a mnoha dalšími. Objevil se i v oceňovaných dokumentárních filmech "The Mighty Uke" a “Wheatland – The First 40 Years.” Gerald zvítězil na jazzové soutěži WEMU 1993 v kategotii sólistů a mnohokrát vystupoval v rozhlasové show "A Prairie Home Companion". Dnes je Gerald jedním z nejpopulárnějších amerických umělců, bavičů a nadšenců do ukulele. Vydal sedm sólových alb, publikoval výukové materiály a je žádaným hudebním instruktorem na festivalech v USA i v zahraničí.
Zoë Bestel
Zoë Bestel
Velká Británie, http://zoebestel.co.uk/
Éterické vokály, dojemné melodie a poutavé texty. I tak lze popsat uznávanou novofolkovou písničkářku a muzikantku Zoë Bestel, považovanou za jednu z nejvíc strhujících nových talentů v zemi. Se svým prvním EP, 35 Missed Calls (35 nepřijatých hovorů) - vydaném v roce 2012, když jí bylo pouhých 14 let, dosáhla na 3. příčku folkového žebříčku Amazonu. O dva roky později si už sama vydala debutové album Sir Lucas and the Moon - album týdne podle Scottish Daily Record. Získává si uznání jak v národním tisku, tak u širšího folkového publika, zvou si ji ke spolupráci takoví umělci jako The Peatbog Faeries, Emily Smith, Paul Brady, Bella Hardy a Snow Patrol’s Nathan Connolly. Kromě četných vystoupení v rádiu BBC Zoë často hraje na předních festivalech včetně Celtic Connections, Edinburgh Fringe Festival, Cambridge Folk Festival, Stonehaven Folk Festival, Orkney Folk Festival, a populárního Ukulele Festival of Scotland.
Peter Moss
Peter Moss
Peter, nyní sedmapadesátiletý, hraje na ukulele od svých 8. narozenin. Poté, co jej naučil základům, představil otec Petera jeho učiteli, Rayi Bernardovi, který hrál stylem chord melody (současné hraní akordů a melodie). Od toho okamžiku se Peter na tento styl také zaměřil. Také jej ovlivnily nahrávky Roye Smecka z USA. Ve 12 letech byl Peter prvním, kdo na ukulele hrál předehru z Viléma Tella, a tím si vydobyl prvenství v národní soutěži mezi zkušenými hráči. Po třicetileté přestávce, během které objevoval další nástroje a věnoval se jiným projektům, se před pěti lety vrátil ke své první lásce, ukulele. Od té doby Peter projel na turné USA a Kanadu a vystupoval v rádiu BBC a v televizi. Od roku 2016 hraje profesionálně, vystupoval na australských ukulele festivalech v Sunshine Coast, Newcastle and Melbourne, v r. 2017 přidal i Nový Zéland. V současnosti se Peter věnuje workshopům a koncertům a šíří radost z ukulele po celém světě.
Triplet
Triplet
Finsko
Náš dobrý přítel Ukulelezaza je učitelem těchto tří mladých talentů z Finska. Kerttu, Iitu a Sanni ve věku mezi 15 a 19 hrají tři roky a všechny nadšeně studují a zlepšují své schopnosti hry na ukulele, a to tradičním způsobem i zcela novátorsky. Připravily si vlastní aranžmá široké škály písní, včetně Franka Zappy. Tohle bude jejich první zahraniční vystoupení, proto je u nás určitě chceme vřele uvítat.
ZŠ Járy Cimrmana
ZŠ Járy Cimrmana
Česká Republika
Skupina dětí ze Základní školy Járy Cimrmana v sousední obci Lysolaje, vedená jejich učitelkou Jarkou Tomajkovou. To, že zahajují celou akci, je pro nás organizátory potěšením a hlavním důvodem, proč festival děláme. Sledujme jejich vývoj a uvidíme, co budou hrát za takových 10 let.
Ukulele Troublemakers
Ukulele Troublemakers
Skupina Ukulele Troublemakers je naprostou raritou nejen u nás, ale i ve světě. Na rozdíl od jiných ukulelových formací, které využívají jeho charakteristického zvuku a přizpůsobují mu repetroár, Ukulele Troublemakers se naopak snaží dokákázat, že na ukulele je možné zahrát prakticky všechno a z tohoto malého nástroje je možné dostat neuvěřitelné zvuky. Všichni členové se snaží dát do každého vystoupení maximum energie a vtipu a málokdo by uvěřil, že lze hrát světové hity na ukulele s takovým drivem. V repertoáru mají například hity od AC/DC, The Clash, Rihanny, Rammstein, Michaela Jacksona, Guns´n´roses, Nirvany, The Beatles,The Rolling Stones, Red Hot Chilli Peppers a mnoha dalších. Mimoto se kapela věnuje i vlastní tvorbě a v roce 2015 vydala své první album "Rande". K pestrosti přispívá různé ladění ukulelí, jak tradiční, tak kytarové. UTM používají pro dosažení barevného zvuku širokou škálu nejrůznějších modelů a značek ukulele, sopránová, koncertní, tenorová...